Muniek STASZCZYK

Zygmunt Marek Staszczyk (ur. 5 listopada 1963 w Częstochowie) – współzałożyciel, lider, wokalista, autor tekstów, w początkowym okresie także basista zespołu T.Love. Fotografia : Jan Polakowski

Muniek Staszczyk wychowywał się w Częstochowie, w robotniczej dzielnicy, na Rakowie. Jego prapradziadek działał w Polskiej Partii Socjalistycznej, a pradziadek był więziony w warszawskiej Cytadeli Warszawskiej razem ze Stefanem Okrzeją.

Absolwent częstochowskiego IV LO oraz Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Przed założeniem T.Love (pierwsza nazwa zespołu Teenage Love Alternative) udzielał się w zespole Atak, przekształconym następnie w Opozycję. W późniejszym okresie uczestniczył w projektach Paul Pavique Movement, Szwagierkolaska oraz Rege Inna Polish Stylee. W tym ostatnim, razem z muzykami z Habakuka, wykonywał polskie i światowe przeboje muzyki punk i reggae. Autor książki wspomnieniowej Dzieci rewolucji oraz tomiku poezji Ganja.

W roku 2001 otrzymał nagrodę Tęczowego Lauru – za konsekwentny pacyfizm i otwartość przekazywaną w twórczości artystycznej. 30 września 2009, za 25 lat niezależności, niespożytej energii, młodzieńczego entuzjazmu, wierności sobie i swojej muzyce, uhonorowany został nagrodą Mateusz przyznaną przez III Program Polskiego Radia.

Zygmunt Staszczyk wystąpił w widowisku 16.12.1981 wyreżyserowanym przez Łukasza Kobielę, które odbyło się w 30. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach.

6 maja 2012 r. zorganizowany został w Częstochowie koncert jubileuszowy z okazji 30-lecia debiutu muzycznego artysty, w którym wystąpili zespół Menhor, Shamboo, Krzysztof Grabowski, Marek Piekarczyk, Kasia Kowalska, Stanisław Soyka, Martyna Jakubowicz, Adam Nowak, Tomasz Olejnik, Ziut Gralak, Janusz Iwański, Wojciech Turbiarz, Jacek Pałucha, Piotr Machalica, Orkiestra na Bruku i Piotr Chrząstek.

Prywatnie Muniek Staszczyk jest żonaty, żona Marta, syn Jan (ur. 1990) i córka Maria (ur. 1993). /tekst – cytat: Wikipedia.pl Fotograf : Jan Polakowski /

Leave a comment